Szanowni Państwo,
z ogromną wdzięcznością i dumą kieruję słowa podziękowania do wszystkich osób zaangażowanych w dwa niezwykle istotne i historyczne przedsięwzięcia, w których w minionych miesiącach Narodowy Instytut Onkologii miał przywilej i zaszczyt uczestniczyć.
Pierwszym z nich jest uruchomienie Narodowego Portalu Onkologicznego – nowoczesnej i kompleksowej platformy informacyjnej, która stanowi ważny krok w stronę budowania świadomego społeczeństwa i realnego wsparcia pacjentów onkologicznych oraz ich bliskich. Przedsięwzięcie to nie byłoby możliwe bez wizji i determinacji Pana prof. Piotra Rutkowskiego, który z ogromnym profesjonalizmem i zaangażowaniem tym pracom przewodził. Szczególne podziękowania kieruję także do Pani Beaty Biel oraz Jej Zespołu za wytrwałość i wysokie standardy merytoryczne, które temu procesowi towarzyszyły. Dziękuję także wszystkim ekspertom Narodowego Instytutu Onkologii, którzy wnieśli nieoceniony wkład merytoryczny w rozwój tej inicjatywy. Państwa wiedza, doświadczenie i zaangażowanie są fundamentem sukcesu Portalu i stanowią wyraz naszej wspólnej troski o jakość informacji medycznej oraz dostępność rzetelnych źródeł dla pacjentów w całej Polsce.
Drugim wydarzeniem o szczególnym znaczeniu była aktywność naszego Instytutu w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – bez wątpienia jednego z najważniejszych momentów dla polskiej polityki zdrowotnej ostatnich lat. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w te działania. W sposób szczególny pragnę wyróżnić Pana prof. Pawła Koczkodaja, który jako Ekspert ds. Priorytetów Ministerstwa Zdrowia wniósł ogromny wkład w kształtowanie kierunków dyskusji o przyszłości profilaktyki nowotworów w Europie. Jestem niezmiernie wdzięczna za Pana udział w przygotowaniu i współtworzeniu międzynarodowej konferencji towarzyszącej inauguracji Polskiej Prezydencji pt. „W kierunku Europy wolnej od raka: wzmacnianie strategii zapobiegania nowotworom”, której gospodarzem był nasz Instytut. Wydarzenie to było istotnym krokiem ku Europie lepiej przygotowanej do wyzwań związanych z chorobami nowotworowymi.
Przy tej okazji pragnę pogratulować prof. Koczkodajowi objęcia kierownictwa niezwykle ważnej jednostki naszego Instytutu – Pracowni Prewencji Pierwotnej i Polityki Zdrowotnej, która rozpoczyna działalność w czerwcu br. To odpowiedzialne zadanie wymaga wiedzy, strategicznego myślenia i głębokiego zrozumienia wyzwań zdrowia publicznego, które bez wątpienia wnosi Pan do tej misji.
Z perspektywy wspomnianych wydarzeń, możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że jesteśmy świadkami ważnych i przełomowych chwil dla polskiej onkologii. To czas intensywny, pełen wyzwań, ale także ogromnie satysfakcjonujący, ponieważ przynosi zmiany, wyznacza standardy i otwiera przed nami perspektywy dalszego rozwoju. To wielka wartość i odpowiedzialność – móc wspólnie z Państwem współtworzyć ważny moment transformacji, który wpływa na przyszłość pacjentów i systemu ochrony zdrowia w Polsce i Europie.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności
dr hab. n. med. Beata Jagielska
Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii